کرایولیپولیز, لیپوماتیک, کویتیشن, لاغری, کرایو لیپولیز ایده آل

کرایولیپولیز, لیپوماتیک, کویتیشن, لاغری, کرایو لیپولیز ایده آل

تازه های دارو درمانی چاقی
نویسنده : ایده آل - ساعت ٢:۱٥ ‎ق.ظ روز سه‌شنبه ٢٩ دی ۱۳٩٤
 

امروزه می‌دانیم چاقی با بیماری‌هایی نظیر دیابت، فشارخون بالا، اختلالات متابولیسم چربی‌ها و بدخیمی‌ها مرتبط است. مطالعه اخیر در مورد شیوع چاقی نشان داده است در فاصله سال 2009 تا 2010 میلادی، بیش از یک‌سوم بزرگسالان و حدود 17 درصد کودکان و نوجوانان چاق بوده‌اند. به علاوه، آمار ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی روزبه‌روز بالاتر می‌رود. درمان دارویی بلندمدت چاقی، به دلیل خطر مشکلات قلبی-عروقی و عوارض گوارشی محدود است اما 2 داروی به‌تازگی تاییدشده با نام‌های لورکازرین (lorcaserin) و ترکیب آهسته‌رهش فنترمین و دوپیرامات با نام تجاری اوسیمیا (Qsymia) در کم کردن وزن بیماران چاق سودمند است. لورکازرین، اولین آگونیست گیرنده سروتونین C2TH- 5 مورد تایید است. به نظر می‌رسد ترکیب آهسته‌رهش فنترمین و دوپیرامات با مهار اشتها، کاهش دریافت کالری و افزایش میزان انرژی مصرف‌شده اثر می‌کند.

 

پاتوفیزیولوژی چاقی، پیچیده و به چند عامل وابسته است. بدن در طول ساعات گرسنگی یا تغذیه ناکافی به میزان مشخصی چربی نیاز دارد اما با افزایش وزن، سلول‌های چربی اضافی اسیدهای چرب را آزاد می‌کنند و به مسمومیت با چربی، اختلال در فعالیت گیرنده‌های انسولین و بالا رفتن قندخون منتهی می‌شوند. به‌ویژه سلول‌های سفید چربی پیش ساخت‌های اسیدچرب و آدیپوکیناز‌ها را آزاد می‌کنند. این مواد التهاب‌زا هستند. آثار التهابی آدیپوکینازها عبارتند از ‌هایپرگلیسمی، اختلال آندوتلیال، تشکیل آتروم و ترومبوز. این آسیب‌های التهابی توسط هورمون‌های ضدالتهاب نظیر آدیپونکتین، ویزفاتین و پروتئین محرک اسیلیشن ایجاد می‌شوند.

 

دستورالعمل‌های درمان چاقی

 

کاهش 10 درصدی وزن بدن طی 6 ماه اول شروع رژیم لاغری، خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌های مرتبط با چاقی را کاهش می‌دهد. در آخرین دستورالعمل مبارزه با چاقی، رژیم درمانی، افزایش فعالیت‌های فیزیکی و رفتار درمانی برای رسیدن به این هدف توصیه شده‌اند. پس از گذشت 6 ماه از شروع تغییر در سبک زندگی برای مبارزه با چاقی، در بیماران با BMI بیشتر از 30 کیلوگرم در هر مترمربع، دارودرمانی نیز در نظر گرفته می‌شود. به علاوه، در بیماران با BMI کمتر از 27 کیلوگرم در هر مترمربع سطح بدن که بیماری‌های زمینه‌ای نظیر فشارخون بالا، هایپرلیپیدمی، نارسایی قلبی، دیابت قندی نوع 2 و وقفه تنفسی حین خواب دارند نیز دارودرمانی توصیه می‌شود. 

 

دارودرمانی چاقی

 

پیش از تایید لورکازرین و ترکیب آهسته‌رهش فنترمین و دوپیرامات، تنها داروی موجود برای درمان درازمدت چاقی ارلیستات بود. اورلیستات به 2 شکل نسخه‌ای (با نام تجاری زنیکال) و غیرنسخه‌ای (آلی) به بازار مصرف ارائه شده اما مسمومیت کبدی و نیز عوارض گوارشی نظیر درد شکم و نفخ در بیمارانی که رژیم غذایی کم‌چرب را در پیش نگرفته‌اند، تجویز آن را محدود کرده است. سیبوترامین، در سال 1997 مورد تایید قرار گرفت اما پس از مدتی به دلیل افزایش 16 درصدی خطر عوارض قلبی-عروقی شدید از بازار مصرف جمع‌ شد. به علاوه، جمع‌آوری 2 داروی لاغری دیگر با نام‌های فن‌فلورامین و دکس‌فن‌فلورامین در سال 1977 براساس یافته‌های به دست آمده در مورد مشکلات قلبی دریچه‌ای شدید، نشان داد داروهای کاهنده وزن هر چند موثرند اما بدون عارضه نیستند.

 

 

نسل جدید داروهای ضدچاقی

 

لورکازرین، اولین آگونیست گیرنده C2TH- 5 سروتونین، در 27 ژوئن 2012 توسط FDA مورد تایید قرار گرفت اما پس از مدت کوتاهی به دلیل مشاهده تومورهای پستانی در موش‌های مصرف‌کننده این دارو پس زده شد. احتمال می‌رود داروی ضدچاقی لورکازرین میزان مصرف غذا را کاهش می‌‌دهد و با فعال‌سازی اختصاصی گیرنده‌های C2TH- 5 نورون‌های موجود در هیپوتالاموس، احساس سیری را القا می‌کند. گیرنده‌های C2TH- 5 در مناطقی از مغز پخش هستند که با تنظیم میزان دریافت غذا مرتبط‌اند. اختصاصی بودن لورکازرین برای گیرنده C2TH- 5 در درمان چاقی بسیار اهمیت دارد. زیرا فعال شدن گیرنده‌های B2TH- 5 و A2TH- 5 ممکن است با بیماری‌های دریچه‌ای قلب مرتبط باشد. آگونیست‌های غیراختصاصی سروتونرژیک (فن‌فلورامین و دکس‌فن‌فلورامین) با هدف قرار دادن گیرنده‌های سروتونین باعث لاغری می‌شوند اما مشکلات دریچه‌ای قلبی ایجاد می‌کنند. لورکازرین می‌تواند به گیرنده A2TH- 5 متصل شود و اختلالات ادراکی ایجاد کند. در مطالعات پیش بالینی، شواهد موجود به نفع اتصال لورکازرین به این گیرنده قوی نیستند اما گروهی از بیماران که دوز بالای دارو را مصرف کردند عوارضی نظیر تغییرات ادراکی، خواب‌های غیرمعمول، خواب‌آلودگی و احساس سرخوشی را گزارش دادند. لورکازرین در درمان بلندمدت چاقی به عنوان درمان همراه با یک رژیم غذایی کم‌کالری و ورزش -در بیمارانی که BMI آنها بیشتر از 30 یا BMI آنها بیشتر از 27 کیلوگرم بر مترمربع است و حداقل به یکی از بیماری‌های زمینه‌ای مرتبط با چاقی (نظیر فشارخون بالا، دیس لیپیدمی، دیابت نوع 2) مبتلا هستند- توصیه می‌شود. لورکازرین با دوز 10 میلی‌گرم 2 بار در روز تجویز می‌شود و عوارض ناخواسته آن عبارتند از تهوع، یبوست و عفونت‌های بخش فوقانی دستگاه تنفس.

 

ترکیب آهسته‌رهش فنترمین و دوپیرامات با نام تجاری اوسیمیا، در ژولای 2012 میلادی، 2سال پس از رد اولیه تایید آن به دلیل خطر وقوع نقایص مادرزادی و نیز ارتباط مصرف این دارو با وقوع حوادث قلبی-عروقی توسط FDA مورد تایید قرار گرفت. نام پیشنهادی شرکت تولید‌کننده برای این دارو در ابتدا «کیونکسا» بود که به دلیل شباهت آن با نام چند داروی دیگر تغییر یافت. اندیکاسیون تجویز ترکیب آهسته‌رهش فنترمین و دوپیرامات مشابه لورکازرین است. در گذشته فنترامین به تنهایی به عنوان درمان کوتاه‌مدت کمکی (برای مدت یک هفته) در بیماران چاق با BMI بیشتر از 30 کیلوگرم بر مترمربع یا بیماران با BMI بیشتر از 27 کیلوگرم بر مترمربع که ریسک فاکتور دارند مورد تایید قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد فنترمین اشتها را با تحریک افزایش آزادسازی نوراپی‌نفرین از هیپوتالاموس مهار می‌کند. دوز آغازین اوسیمیا روزانه 75/3میلی‌گرم/23میلی‌گرم برای مدت 14 روز است. سپس دوز دارو به 5/7 میلی‌گرم/46میلی‌گرم در روز افزایش داده می‌شود. بیمار باید پس از گذشت 12هفته از دریافت این دارو با دوز 5/7میلی‌گرم/46میلی‌گرم در روز مورد ارزیابی قرار گیرد. توصیه می‌شود برای به حداقل رساندن احتمال بی‌خوابی شبانه، اوسیمیا در صبحگاه مصرف شود. در مورد این دارو نیز مانند سایر آمین‌های سمپاتومیمتیک، باید خطر وقوع تاکی‌کاردی و ‌هایپرتنشن در نظر گرفته شود.

 
مشاهده ی آخرین مقالات در وب سایت جدید ایده آل به آدرسwww.clinic-ideal.irتماس برای گرفتن اطلاعات
بیشتر در خصوص لیزر واژینال (فمی


لیفت)کرایولیپولیز-لیپوماتیک-بادی
جت-اولترازد
کویتیشن-شاک ویو
_رادیوفرکانسی


رژیمهای
استاندارد کاهش و افزایش وزن
 با44483079 
09199090683
صفحه ایسنتاگرام ایده آل


Clinic__idea